Farkas Zsuzsanna: Mikroelemhiány korrekciója Fe-, Mn- és Zn-tartalmú nanoferrit alkalmazásával hidroponikus rendszerben.

Undergraduate and graduate students may participate in our scientific research by performing experiments and corresponding analysis of the observed results under supervision of a senior project participant. These works may result in theses submitted for university degrees as well as for the scientific competition & conference of undergraduate students. Enter this forum to learn about students' activities and achievements connected to our research.
Z. Klencsar
Site Admin
Posts: 57
Joined: Wed Jun 22, 2016 8:09 am

Farkas Zsuzsanna: Mikroelemhiány korrekciója Fe-, Mn- és Zn-tartalmú nanoferrit alkalmazásával hidroponikus rendszerben.

Postby Z. Klencsar » Mon Nov 07, 2016 8:36 pm

Zsuzsanna Farkas, MSc student at the Loránd Eötvös University, submitted (in Hungarian) the work entitled "Correction of micronutrient deficiency via the application of Fe-, Mn- and Zn-containing nanoferrites in hydroponics." for the scientific competition & conference of undergraduate students in the field of biology (Hungary, 2016). The work was supervised by Prof. Ferenc Fodor. Summary of the work is given below in Hungarian.

Farkas Zsuzsanna: Mikroelemhiány korrekciója Fe-, Mn- és Zn-tartalmú nanoferrit alkalmazásával hidroponikus rendszerben.

ELTE Biológus Tudományos Diákköri Konferencia, 2016. november 26.

A növényi szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a mikroelemek. A növényi mikroelemhiány fejlődési rendellenességhez, csökkenő terméshozamhoz vagy a növények pusztulásához is vezethet. A mikroelemek közül a cink-, mangán- és különösen a vashiány okozhat súlyos mezőgazdasági károkat. Dolgozatomban egy Fe-, Mn- és Zn-tartalmú nanoferrit hatását vizsgáltam tápoldatban nevelt uborka (Cucumis sativus L. cv Joker F1) növényekre. Vizsgálataim alapkérdése az volt, hogy a nanoferritet a növények képesek-e felvenni és hasznosítani. A kérdés megválaszolásához először a különböző tápanyaghiányokat karakterizáltam. Mn-, Zn-, Fe-hiányos uborkákat neveltem tápoldatban és mértem a növények növekedését, pH-ját, víztartalmát, transpirációját, klorofill tartalmát és a gerjesztési energia-hasznosítási jellemzőit. Ezután a Mn-, Zn-, Fe-mentes tápoldatban nevelt növényeket nanoferrittel kezeltem és a fiziológiai változásokat összevetettem a nem kezelt, mikroelemhiányos növényekével. A kezelés hatására a vashiányos növények minden általam mért paraméterben jelentős javulást mutattak. A mangánhiányos növényeknél regeneráció a száraz tömegükben és a fotoszintetikus apparátusuk funkcionális állapotában történt. A cinkhiányos növények vizsgált paramétereiben a kontrolltól való eltérés nem volt szignifikáns, de a kezelés hatására mindegyik elérte a kontroll növények szintjét.

A kísérletek anyagi fedezetét a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal - NKFIH/OTKA (K115913 és K115784) biztosította.

Return to “Students' Works”